Historia

Nieco w cieniu zapomnienia

Secesyjna, klasyczna w swej konstrukcji kamienica przy ul. Curie-Skłodowskiej 12 została zbudowana w 1899 roku na tyłach okazałej kamienicy nr 13. Adres zdobył renomę na początku XX wieku, gdy swoje atelier otworzył pod nim wzięty portrecista Sally Pfeifel. Do czasów obecnych przetrwało miejsce po altanie fotograficznej – przeszklonej przestrzeni w której wykonywał zdjęcia przy wykorzystaniu naturalnego światła. Atelier Pfeifel’a cieszyło się wielkim uznaniem wśród oficerów i wojskowych wysokiej rangi stacjonujących w Olsztynie. Olsztyn tamtych czasów był drugim pod względem wielkości garnizonem w Prusach Wschodnich. Prawdopodobnie to jeden z arystokratów z korpusu oficerskiego polecił Pfeifel’a księciu Fryderykowi Wilhelmowi, następcy tronu cesarskiego. Olsztyński fotograf jako jedyny otrzymał przywilej wykonania zdjęć książęcej pary podczas polowań w okolicznych lasach. To rozsławiło go na całe cesarstwo.

Czas obszedł się z kamienicą łaskawie. Obiekt przetrwał wojnę i aż do końca XX wieku mieściły się w niej pracownie fotograficzne i artystyczne. Stare mury nasiąkały twórczą energią. W końcu niszczejący budynek kupiła i odrestaurowała olsztyńska firma Biuro Obsługi Inwestycji M.K.Mitukiewicz. Inwestycję nazwano Atelier 1905 nawiązując tym samym do roku, w którym znakomity fotograf Sally Pfeifel wprowadził się do kamienicy. Remont odbył się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim co pozwoliło zachować oryginalną konstrukcję ścian zewnętrznych budynku, stolarkę i detale architektoniczne. Budynek zyskał nowy bardzo atrakcyjny wygląd z ogrodem zimowym na ostatniej kondygnacji z panoramą na Stare Miasto.

Elegancka utrzymana w subtelnej pastelowej kolorystyce willa przy Curie Skłodowskiej 12 mimo, iż jej historia pozostaje nieco w cieniu zapomnienia, nadal stanowi niepowtarzalną pamiątkę historii Olsztyna. Urzeka stylem będąc jednocześnie upamiętnieniem najlepszych czasów fotografii na naszych ziemiach.